Posta Kutusundan: Hermès 2020 Yıllık Raporundan

Önemli Noktalar Bu makaleye, bana sadece bir bağlantı göndermekle kalmayıp, tür (ve komik!) Tpfer @Duggi’ye derin ve gerçek bir şükran ifadesiyle başlıyorum. Hermès 2020 Evrensel Kayıt Belgesi (yıllık mali yıl raporu dahil) (hepsi kolaylık ve netlik için “rapor” olarak adlandırıyorum) ve bu konuda yazmamı önerdi, ayrıca özetleyen harika ve ilginç bir TPF ipliği başlattı. Onun çalışması orijinal olduğu için buraya bağlıyorum. Bu makalede sunulan herhangi bir açıklama veya benzeri ifadeler kasıtsızdır (ve yine de açık iznine sahiptir, çünkü bir şey söyleyebilmenin çok fazla yolu vardır).

Hermès 2020’nin özeti

Rapor yılın önemli noktalarıyla başlıyor. Hikaye, Hermès’in mali yılının ilk yarısının korkunç olduğu, yılın ikinci yarısında iyileşme ve 4. çeyreğe kadar buhar kazanması gibi görünüyor. Yıl sonunda büyük kazançlar nedeniyle güçlü bir iyileşme devam ediyor. Genel olarak dünya çapında satışlar azaldı, ancak nispeten minimal.

Konsolide gelir 6.389 milyon € ‘ya ulaştı (veya… 6.389.000.000 €. Sanırım “milyon” terimini kullanmak aslında 6 milyar artı olduğunda kafa karıştırıcı.). Bu, muhtemelen pandemi nedeniyle 2019’da% 6-7 düştü. Satışlar 2020’nin ikinci yarısında iyileşti ve 4. çeyrekte satış%16 artışla. Genel yıl için üretilen gelir sadece%2 düşüşle 4. çeyrek gelir%21 arttı. Dikkat çekici bir şekilde, “toptan faaliyetler”%32 oranında düştü ve bağlam bunun büyük ölçüde havaalanının gümrüksüz satışlarının bırakılmasından kaynaklandığını gösteriyor (daha da kötü olabileceğini düşünebilir! ).

Bölgeye göre:

Asya satışları (Japonya hariç ve en özel olarak daha büyük Çin, Kore ve Avustralya hariç) 2020 için% 14 artışla (sadece 4. çeyrekte inanılmaz bir% 47 büyüme içerir) ve 2. Yılın yarısı, hem mağazalarda hem de çevrimiçi olarak.

Diğer tüm bölgeler pandemi nedeniyle vuruldu:

Japonya’nın satışları% -4 azaldı

Amerika -21% (4. çeyrekte biraz büyümesine rağmen)

Fransa hariç Avrupa

Fransa -29%

Bunların hepsi esas olarak kilitlenmeler, mağaza kapatmaları ve turizm eksikliğinden kaynaklanıyordu.

Métier tarafından:

Deri eşyaları ve sararca 2020 için% -5, ancak 4. çeyrekte yine +% 18 idi. 2021’de iki yapım mağazası, 2022’de bir diğeri, 2023’te dördüncü ve 2024’te beşinci olarak açılacak. Bu sitelerin tümü Fransa’da olacak.

RTW ve aksesuarlar -9% (4. çeyrekte+% 12).

İpek ve tekstil -% 23 ve parfüm ve güzellik -19, yine seyahat ve turizm eksikliği nedeniyle.

Yıl için +% 2 (4. çeyrekte +% 28).

Geri kalan departmanlar konsolide edildi ve% 28 (4. çeyrekte +% 56), esas olarak ev ve mücevher departmanlarının başarısı nedeniyle.

2020’de Hermès işgücünü 1.183 kişi tarafından büyüttü, bu büyümenin çoğu tedarikçilerinden birinin satın alınmasından geliyor. 2021’de tüm grup çalışanlarına 1.250 € fayda sağlanacak işler ve maaşlar korundu.

Yıllık Raporun 26. sayfasından: 1.5 Temel Finansal Rakamlar. Yukarıdaki vurguları detaylandıran konsolide finansal verilerin daha ayrıntılı bir grafiği bunu izlemektedir.

Bundan sonra hermès tarihinin genel bakışları; yönetişimi; strateji (yaratma; işçilik; malzemelerin dikey entegrasyonu; özel dağıtım ağı, her satış çıkışına özel olarak [butik veya web sitesi] özel olarak uyarlanmış ve müşterilerle ilişkilerini geliştirmeyi ve marka ile deneyimlerini geliştirmeyi amaçladı; girişimci ruh [bireysel butik otonomi [ Envanter ve Bianal Podyum’daki satın alımlarla ilgili olarak; bağımsızlık, hem ekonomik hem de finans; hem de sorumlu büyüme); bir organizasyon şeması; Emlak; ve finansal grafikler.

Şimdi iyi şeylere ulaşıyoruz: Favorimizden başlayarak çeşitli Mètiers’ın vurguları:

1.6.1 Deri Mallar ve Saraç (sayfa 26)

Buna tüm çantalar, evrak çantaları, bagaj, küçük deri ürünler, günlükler ve yazma nesneleri, eyerler, dizginler ve kıyafetler dahil tüm binicilik eşyalarını içerir. Bu mètier satışların% 50’sini oluşturuyor ve 2020’de “3.209 milyon € gelir elde etti”.

1.6.1.1 Kadın Çantaları

Rapor, Della Cavalleria, Yeni Drag, Chaîne D’Ancre çantası ve Cabassellier; Birkin, Birkin kargoının en son yinelemesi; Döngü, émile Hermès çantası ve küçük 24/24 dahil olmak üzere çeşitli şekillerde taşınabilen çantalar; Yeni bir akşam çantası, minuit au faubourg, sac Á kötülüğünün yeni bir alan temalı versiyonu; Ve elle boyanmış Birkins ve Kellys gibi yerleşik klasikler, Roulis Mini’de nakış, Constance Mermer İpek ve hem meşe hem de Barenia’yı içeren Kellywood çantası gibi yeni malzemeler kullanıyor.

Hermès Epsom Mini della Cavalleria Bleu Zanzibar
Fashionphile aracılığıyla

8.235 $

Kargo Birkin.photo via Christies.com.

Space-themed Sac á Malice bag. photo via MadisonAvenueCouture.com

Kellywood Bag. photo via Christies.com.

1.6.1.2 Men’s Bags (page 27)

It also discusses an expansion of the men’s bag offerings, including a Steve Light Junior, a compact version of the Flash messenger 29, and a second Side bag, which is meant to be worn very close to the body (I imagine it will be great for subway travel). Emphasizing the use of light and supple leathers – and now this is the part where my heart truly flutters, because within this relatively sedate discussion on mens bags I read this:

The Hermès financial report gets a little spicy!

Yani! It looks like we can expect the return of the Kelly relax (even though I’m not into large bags, I’ve always really liked the proportions of the larger Kellys). even more up my alley are these intriguing western-themed versions of the HAC and the Sac à Dépèches, which I personally CANNOT wait to see.

Steve Light Junior messenger Bag.

Second Side Bag.

1.6.1.3 accessories and small leather Goods

As for SLGs, the report briefly touches on the Constance and Kelly “To Go” and the Constance and Roulis Slim wallets; a Chaîne d’Ancre collection of items to be held on their own or attached to a strap; the Zipengo and the H-Tag lines; the Paddock Purse; the Carré Pocket; the Silky Pocket; bag charms which are miniaturized versions of other Hermès objects, such as the Oran Nano and Carré Nano; and the leather accessories meant to go with the items in the Beauty mètier.

Hermès Evercolor Roulis Slim wallet rose Azalee
Fashionphile aracılığıyla

$3,865

Carré Nano Charm. photo via Hermes.com.

1.6.1.4 Materials

Under this heading, the report mentions the new colors, such as rose Mexico, rose Texas, Bleu Brume, Foin, Vert Maquis, Sesame and Bleu Frida, newer printing techniques like Toile H en relief, new textiles like Casaque and Woolywooly, and a new leather called Dandy Calfskin for SLGs.

Photo via @The_Notorious_Pink.

Then we skip over to –

1.6.2 ready to wear and accessories (page 28)

“The Ready-to-wear and accessories métier is the Hermès Group’s second largest sector, representing 22% of consolidated sales. In 2020, it generated €1,409 million in revenue.”

1.6.2.1 Women’s ready to Wear

The theme for 2020 women’s ready-to-wear was an exploration of “modern femininity”. Womenswear designer Nadège Vanhée-Cybulski’s Spring/Summer line included useful details and traditional Hermès patterns and motifs. utilizing fluid materials, the pieces were meant for “urban and everyday use”. The Fall/Winter line centered around the ideas of the themes of the suit, the outdoors and the kilt and focused on a slim, but comfortable and functional silhouette.

1.6.2.2 Men’s ready to Wear

Reflecting the 2020 theme of innovation, Véronique Nichanian, artistic director of Hermès’ “Men’s Universe”, also utilized fluid materials for Spring/Summer, adding bits of color to the traditionally muted men’s palette. The Fall/Winter line was more divergent (the report calls it “radicalism”), with atypical plays on volume and color.

1.6.2.3 fashion Accessories

1.6.2.3.1 jewelry Accessories

Highlights from the fashion jewelry department include the two aluminum cuffs, – one done with Médor studs like the Collier de Chien, and the other with the perforated H of the Evelyne, each produced in bold colors – and the Clic H enamel bracelet with the pattern continuing across the H closure. There were also new lines of leather and of horn jewelry, both based on equestrian themes.

Various Aluminum Sunset Cuffs currently available at Hermes.com. Gotta warn you, the sizing can be tricky on these.

Hermès 18K White Gold diamond Alchimie very large bracelet SH
Fashionphile aracılığıyla

$83,500

New Clic Enamel bracelets currently available at Hermes.com.

1.6.2.3.2 Belts

New pieces in the women’s belt department included enamel buckles, new colors and designs (such as embroidery) for the straps, and the addition of pockets or studs. Men’s belts added a patterned strap and – this is news to me – a new mechanism which enables a buckle to accommodate both the 32mm and the 38mm straps.

A fun men’s belt buckle. photo via Hermes.com.

1.6.2.3.5 The Internet of Things

2020 saw the addition of the Apple watch Hermès series 6, including the new Hermès Attelage model with a redesigned buckle, new strap colors, and added Hermès Circulaire dials for watch face customization.

Series 6 case & Band Apple watch Hermes double tour 40 mm Attelage. photo via Hermes.com.

1.6.2.3.6 Shoes

Pierre Hardy, who directs both the women’s and the men’s shoe métiers (as well as the fine jewellery collections), added jeweled heels (including rhinestones or lacquer) for women and new materials (mesh; transparent rubber; cord) for both women and men and an emphasis on rugged soles for the fall/winter season.

Women’s Pump with Chaîne d’Ancre heel. photo via Platform-Mag.com.

1.6.3 Silk and Textiles

This is the 3rd largest department for Hermès,accounting for 7% of sales, and generating €452 million in revenue in 2020.

1.6.3.1 Women’s Silk

“This year is truly a year of innovation for women’s silk, which marks the event with a major development in the history of silk: for the first time, Hermès presents a double-sided scarf printed differently on both sides. A technical achievement that required years of development in collaboration with the House’s printers in Lyon.”

Other highlights from women’s silk include the 3D Cavalcadour Voltigeur, Exposition Universelle, (both nods to the theme of innovation), the plain double-faced cashmere scarf with pockets, and a poncho with a Kelly Turnlock clasp.

Cavalcadour Voltigeur. photo via Hermès.

Exposition Universelle by Jan Bajtlik. photo via Hermes.com.

1.6.3.2 Men’s Silk (page 30)

This section also highlighted the men’s double-sided offerings, such as C’est la Fête and Formule Chic. and again, more information that even I did not know:

“Innovation is also reflected in the Rêve hypnotique scarf. This motif is a “freeze frame” of a digital work, inspired by biology and composed of swirls of colours in motion. Projected in prestigious locations around the world, in the form of an immersive installation, this work was photographed, engraved and then printed in the Lyon workshops to become the classic carré scarf.”

The Rêve Hypnotique men’s scarf. photo via Hermes.com.

The men’s silk department has continued to expand with success. Additionally, the ties utilized embossing (either Chaîne d’Ancre link or a stirrup), trompe-l’œil denim, and brushed silk with leather.

H Marin leather patch detail Tie. photo via Hermes.com.

1.6.4 other Sectors

These sectors include fine Jewellery, home goods and Tableware, and account for 10% of the revenue, approximately €643 million for 2020.

Other interesting things to note from the Report

1.4.3 distribution Network

There are 29 corporate boutiques and 7 concessionaires in the United States….the exact same number as there are in Japan (pages 21-22).

While there are 306 locations, 85 of them are concessionaires (sales locations which are not Hermès corporate boutiques). There are 16 concessionaires in France, 8 in South Korea, 7 in the US, 7 in Japan, 4 in Italy, 3 in Mainland China, 3 in Taiwan, 2 each in the UK and Switzerland, 1 each in Australia, Canada, Denmark (Copenhagen location), Malaysia, the Netherlands, Thailand, and Turkey. Concessionaires are the only sales points for Austria (both locations), Bahrain, Chile, Indonesia, Kazakhstan, Kuwait, Lebanon, Luxembourg, Norway, Qatar (2 locations), Panama, the Philippines, UAE (5 locations), and Vietnam (2 locations).

However, as has been discussed numerous times on PurseForum, these numbers reflect a decrease in the number of concessionaires proportionate to the number of corporate boutiques:

1.5.3.4 change in the number of exclusive Hermès Stores, from page 25 of the report.

Section 2, pages 47-217 – the largest section of the report – deals entirely with corporate Social Responsibility, regarding  everything from employee development and well-being to partners and local communities, the planet, sustainability, and ethics.

2.4.1.3 Petit H operates based on available materials and involves all of the métiers. about 200 different pieces a year are one-of-a-kind, with a few hundred more items in very limited production (p.113)

2.4.1.1.4 There are more than 1000 different service lines. There were over 123,000 repair requests in 2020. There were 80,000 local (non-France) repairs; 29% of those were on leather goods and were handled by 33 leather craftspeople. (p.114)

2.4.1.1.5 “Hermès has set itself the objective of not destroying new products intended for sale, particularly for clothing, by 2022” (p.114)

2.4.2.2.1 Hermès uses more than 35 different kinds of leather. “T

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts